Jak poprawnie wykonać hydroizolację? MPH Kapilar doradza
Hydroizolacja to zabezpieczenie fundamentów, ścian, tarasów, posadzek itp. przed szkodliwym działaniem wilgoci i wody. Firmy zajmujące się osuszaniem budynków i wykonawstwem hydroizolacji stosują różne metody i środki. Jak poprawnie wykonać hydroizolację, żeby zapewniała długoletnią, skuteczną ochronę? Specjaliści MPH Kapilar doradzają.
Jak prawidłowo wykonać hydroizolację poziomą?
Izolacja pozioma jest niezbędna dla zapewnienia ochrony przeciwwilgociowej budynku. Sprawia, że konstrukcja staje się odporna na wnikanie wody od dołu, czyli na tzw. podciąganie kapilarne, będące najczęstszą przyczyną zawilgocenia ścian. Wykonanie hydroizolacji poziomej polega na nawierceniu otworów w ścianie – w jednej linii, na wysokości około 5 cm nad poziomem posadzki i w równych odstępach, co ok. 12,5 cm. W tak przygotowane otwory wprowadza się iniekt. Po kilku dniach powstaje bariera zabezpieczająca ścianę przed podciąganiem kapilarnym. Gdy woda kumulowała się w murach przez wiele lat, co jest standardem w przypadku starego budownictwa, w jej błyskawicznym wypchnięciu pomaga iniekcja krystaliczna. Metoda ta umożliwia jednoczesne odtworzenie właściwej hydroizolacji budynku, aby nie dochodziło do ponownego przedostawania się wilgoci do wnętrza konstrukcji. Należy pamiętać, że praca przy zawilgoconych budynkach wymaga wiedzy, doświadczenia i precyzji, dlatego warto naprawdę dobrze przyłożyć się do wyboru wykonawcy.
Jak prawidłowo wykonać hydroizolację pionową?
Hydroizolację pionową na etapie budowy domu wykonuje się od zewnątrz, nakładając odpowiednie preparaty na odsłonięte fundamenty lub podziemne partie ścian, zabezpieczając w ten sposób ich płaszczyzny boczne. W przypadku odtwarzania izolacji pionowej w istniejącym budynku przy pomocy iniekcji, prace przebiegają od środka. Aby odtworzyć izolację pionową wykonuje się tzw. iniekcję strukturalną (ew. kurtynową w innych technologiach), czyli siatkę odwiertów na izolowanej powierzchni ściany. Utworzona zostanie “struktura”, która zabezpieczy ścianę na pełnym przekroju izolowanej płaszczyzny, blokując dostęp wilgoci od zewnątrz – od boku ściany. Iniekcji strukturalnej nie stosuje się przy budowie domu.
Wybierając firmę do prac związanych z osuszaniem i hydroizolacją budynku, warto poszukać podmiotu, który korzysta z nowoczesnych i trwałych materiałów. Jeśli wykonawca ma działać stricte na terenie stolicy, wystarczy wpisać do wyszukiwarki „hydroizolacje Warszawa” i zweryfikować opinie klientów.
Jak prawidłowo wykonać hydroizolację posadzek?
Wilgoć może zaatakować konstrukcję budynku nie tylko przez ściany, ale również (chociaż znacznie rzadziej) przez posadzki. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi, gdy lustro wód gruntowych znajduje się powyżej poziomu fundamentów budynku, więc woda może przedostawać się do środka bezpośrednio przez posadzkę. To poważny problem, który skutecznie rozwiązać może profesjonalna izolacja, wdrożona po wnikliwej analizie pomieszczenia na etapie wykonawczym. Izolacja posadzki może opierać się wyłącznie na naniesieniu odpowiedniej hydroizolacji na wierzch. W niektórych przypadkach warto wykonać również dodatkowo zabezpieczenie od spodu poprzez iniekcję w grunt pod posadzką (mowa o odtwarzaniu hydroizolacji). Na etapie budowy, hydroizolacja powinna zostać wykonana pod wierzchnią warstwą posadzki oraz połączona z hydroizolacją poziomą ścian.