Wystawa upamiętniająca 80. rocznicę śmierci Eugeniusza Lokajskiego, olimpijczyka i powstańca warszawskiego
W związku z osiemdziesiątą rocznicą zgonu Eugeniusza Lokajskiego, znakomitego polskiego lekkoatlety, olimpijczyka, uczestnika wrześniowej kampanii wojennej i porucznika Armii Krajowej oraz bohatera powstania warszawskiego, Urząd Dzielnicy Ursynów w Warszawie zorganizował ekspozycję poświęconą jego życiu i dokonaniom. Wystawa będzie dostępna do oglądania w Galerii Ratusza Ursynów, znajdującej się przy alei KEN 61, niedaleko stacji metra Imielin, aż do dnia 2 października.
Eugeniusz Lokajski, którego nazwisko nosi jedna z ulic na Ursynowie i który jest uważany za jednego z najważniejszych fotografów dokumentujących Powstanie Warszawskie, stracił życie pod koniec powstania – 25 września – pod gruzami budynku, w którym mieścił się sklep fotograficzny. Ostrowski, zastępca burmistrza Ursynowa, wyjaśnił, że tytuł wystawy odnosi się do ostatnich słów wypowiedzianych przez Lokajskiego, podczas otwarcia ekspozycji zorganizowanej w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Podczas powstania Eugeniusz Lokajski pełnił rolę oficera łącznikowego w kompanii „Koszta” i od 30 sierpnia był jej dowódcą. Otrzymał zezwolenie na korzystanie z aparatu fotograficznego i filmowego. Lokajski dokumentował powstańcze walki, wykonując zdjęcia głównie w warszawskim Śródmieściu, które następnie wywoływał w domu swojej siostry, Zofii Domańskiej. To ona przechowywała negatywy jego zdjęć. 21 lub 22 sierpnia, film Lokajskiego ukazujący szturm na budynek PAST-y, został pokazany w kinie „Palladium”. Przed kapitulacją powstania, 25 września, Lokajski został skierowany do Komendy Głównej AK, aby wykonać zdjęcia do fałszywych dokumentów, które miały pomóc powstańcom opuścić miasto razem z cywilami.