Co z Parkiem Polskich Wynalazców?

Co z Parkiem Polskich Wynalazców?

Wiosną miała ruszyć budowa Parku Polskich Wynalazców, który znajdować się ma na dawnej psiej górce. Budowa jednak stoi w miejscu, a na terenie nie zostały wykonane żadne prace. Istotnym powodem opóźnień są mieszkające na górce zwierzęta, które weszły już w okres ochrony. 

Urząd dzielnicy Ursynów poinformował 27 sierpnia 2021 roku o otrzymaniu pozwolenia na budowę Parku Polskich Wynalazców. Zakończono również przetarg na jego budowę, który wygrała firma AKG Architektura Krajobrazu, proponująca wykonanie prac za 5,4 mln złotych. W związku z budową zmieniono w marcu budżet dzielnicy, aby dołożyć brakującą kwotę uwzględnioną na inwestycję. Budowa parku miała ruszyć wiosną, a prace stoją w miejscu. Powód to oczekiwanie na zezwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i stosowne dokumenty, które musi złożyć wykonawca do zamawiającego i organów nadzoru budowlanego. 

Rozpoczęto również okres ochrony zwierząt, w tym szczególnie ptaków, owadów i ssaków, które żyją na dawnej psiej górce. Zrzeszeni mieszkańcy w grupie ” w obronie górki” , również podchodzą do sprawy sceptycznie przez skutki budowy i niszczenie infrastruktury przyrodniczej miejsca. Urząd zawnioskował o wykonanie prac do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i czeka na odpowiedź w związku ze złożonymi wyjaśnieniami, określającymi stan faktyczny sprawy. 

Kiedy zakończą się prace? 

Rozpoczęcie prac ruszy w momencie uzyskania odpowiednich pozwoleń i otrzymania wszystkich dokumentów. Urząd dąży, aby wszystko przebiegło zgodnie z prawem i nie powstawały żadne niedociągnięcia związane ze sprawą. Ma także nadzieję, że do 30 kwietnia, otrzyma wszystkie zezwolenia.  Wykonawca ma 518 dni na wykonanie prac, od momentu podpisania umowy. Szacuję się, że budowa powinna zostać zakończone na przełomie lata i jesieni następnego roku. W planach zagospodarowania terenu powstały miejsca, na których będzie możliwość odpocząć i spędzić czas aktywnie. Nie zabraknie również placu zabaw dla dzieci oraz tarasu na szczycie górki.