Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Pragnąc uczcić zbliżające się Święto Niepodległości, Ursynów ma zamiar podzielić się z mieszkańcami biało-czerwonymi symbolami patriotycznymi – kokardami i chorągiewkami. W poprzednim roku, takie akcesoria zostały rozchwytywane w mgnieniu oka.

W tym roku, w sobotę, będziemy świętować 105 lat od czasu, kiedy Polska odzyskała swoją niepodległość. Dokładnie 11 listopada każdego roku obchodzimy to ważne święto narodowe, które zostało ustanowione na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 r., ale potem zniesione 22 lipca 1945 roku przez Krajową Radę Narodową. Przywrócone zostało ponownie 15 lutego 1989 roku.

Tradycyjnie, 11 listopada na terenie całego kraju organizowane są liczne uroczystości, takie jak: składanie wieńców pod pomnikami i tablicami pamiątkowymi. W ostatnim czasie obchody te przybierają różnorodne formy – od pikników poprzez parady, aż po przemarsze.

Ursynów, od pewnego czasu aktywnie uczestniczy w obchodach Święta Niepodległości. Każdego roku, z Kopy Cwila unosi się do nieba wielka ilość biało-czerwonych latawców. W tym roku również tak będzie. W namiotach rozmieszczonych pod Kopą prowadzone będą warsztaty z tworzenia kotylionów, które potrwają od godziny 10 do 13. O godzinie 12 planowane jest wypuszczenie 105 latawców oraz wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

Uroczystości patriotyczne obejmują również aspekt religijny. W kościele Wniebowstąpienia Pańskiego o godzinie 11 sprawowana będzie uroczysta msza święta poświęcona Ojczyźnie. Po liturgii, zostanie odmówiona modlitwa w Kaplicy Pamięci Narodowej, znajdującej się w podziemiach kościoła. Natomiast w niedzielę, 12 listopada, harcerze zapraszają na Apel Niepodległościowy o godz. 12 w dolnym kościele Kaplicy Pamięci Narodowej. Będzie to okazja do przypomnienia najważniejszych wydarzeń historycznych przeplatanych pieśniami patriotycznymi.