Przed wyborami: Ostatnie dni na zmianę miejsca głosowania i pobranie zaświadczenia

Przed wyborami: Ostatnie dni na zmianę miejsca głosowania i pobranie zaświadczenia

Zaledwie do czwartku istnieje możliwość otrzymania zaświadczenia potwierdzającego prawo do oddania głosu, jak również przeprowadzenia zmiany lokalu wyborczego. Na terenie dzielnicy Ursynów w Warszawie, ponad pięć tysięcy takich dokumentów zostało już wydanych. Niemniej jednak, liczba osób, które zdecydowały się na zapisanie się do rejestru wyborców, jest jeszcze większa.

Wybory zbliżają się wielkimi krokami – odbędą się już 15 października, w najbliższą niedzielę. W odpowiedzi na to, urzędy dzielnicowe stolicy intensywnie przygotowują się do tego wydarzenia, emitując masę zaświadczeń o prawie do głosowania oraz rejestrując nowych wyborców. W przypadku pierwszych, mamy do czynienia z osobami, które planują oddać swój głos poza miejscem swojego zamieszkania – być może ze względu na planowaną podróż lub wizytę u rodziny. Z kolei druga grupa to osoby zamieszkujące na co dzień daną dzielnicę, ale posiadające stałe miejsca do głosowania gdzie indziej – być może w wyniku przeprowadzki i braku rozwiązania formalności.

Dzienny obrót w urzędzie dzielnicy Ursynów to setki wydanych zaświadczeń i decyzji. Jak poinformował burmistrz Robert Kempa, aż 7874 osoby zdecydowały się na wpisanie do rejestru wyborców na terenie Ursynowa, natomiast 4921 osób już posiada zaświadczenie o prawie do głosowania. Zauważalne jest duże zaangażowanie mieszkańców.

W tym tygodniu, a konkretnie do środy 12 października, urząd dzielnicy pracuje dłużej niż zazwyczaj. Dotyczy to tylko punktów obsługi klienta, gdzie można załatwić sprawy związane z wyborami, które są czynne od 8 do 18. Właśnie do końca środy istnieje jeszcze możliwość zapisania się do rejestru wyborców na Ursynowie lub otrzymania zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym w kraju czy za granicą.