Rok Marii Grzegorzewskiej na Ursynowie

Rok Marii Grzegorzewskiej na Ursynowie

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił, że rok 2022 będzie Rokiem Marii Grzegorzewskiej. Z okazji jubileuszu stulecia Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, która aktualnie funkcjonuję jako Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Urząd Dzielnicy Ursynów przygotował z okazji, poświęconą Marii Grzegorzewskiej wystawę plenerową. Mieści się ona w galerii przy urzędzie dzielnicy od strony alei KEN. 

W roku 2022 przypada 55 rocznica śmierci Marii Grzegorzewskiej – humanistki, twórczyni pedagogiki specjalnej, której zawdzięczamy teoretyczne i praktyczne podstawy systemu kształcenia specjalnego. Tytuł wystawy zorganizowanej przy urzędzie dzielnicy “ Nie ma kaleki – jest człowiek” był jej głównym mottem, którym kierowała się przy pracy. Kobieta jako pierwsza podjęła się badań nad zagadnieniami pedagogiki niepełnosprawnych oraz opracowała metodę rewalidacyjną. Ponadto cały czas walczyła o najlepsze warunki rozwoju dla dzieci niepełnosprawnych oraz zakładała szkoły do nauki specjalnej, w których kształciła nauczycieli. 

W maju obchodzone była setna rocznica utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej. Maria Grzegorzewska jest jego założycielką oraz patronką. Uczelnia do tej pory bogata jest w  atrakcyjną ofertę edukacyjną oraz wysoki poziom kształcenia. Posiada również bogatą historię akademicką. Kształcą się w niej specjaliści, którzy w przyszłości planują pracę z osobami niepełnosprawnymi. Co więcej, prowadzone są w miejscu także badania naukowe z zakresu pedagogiki specjalnej.