Rozciąganie – dlaczego warto praktykować stretching?

Rozciąganie – dlaczego warto praktykować stretching?

Często niedoceniane przez profesjonalistów i pomijane przez początkujących jest niezwykle istotną częścią w poprawnym funkcjonowaniu ciała. Usprawnia działanie mięśni i ścięgien, sprawia, że późniejszy trening na siłowni lub w domu jest o wiele łatwiejszy oraz efektywniejszy. Zastanawiasz się, dlaczego warto praktykować stretching? Sprawdź jakie korzyści daje codzienne rozciąganie i dlaczego pomijanie go w swoim planie ćwiczeń może mieć fatalne skutki.

Czym jest stretching?

Wiele osób, które pamiętają o rozgrzewce, niestety regularnie pomija rozciąganie. Jest to jednak element niezbędny do prawidłowo wykonanego treningu. Rozciąganie jest planem ćwiczeń, które na celu mają pomóc w poprawnym funkcjonowaniu Twoich mięśni. Mięśnie składają się z dwóch przesuwających się włókien: aktyny oraz miozyny. W czasie wysiłku oba włókna kurczą się lub rozciągają. Regularne praktykowanie stretchingu usprawnia ten proces i pomaga zwiększyć napięcie mięśniowe oraz wydłuża włókna.

Wprowadzenie rozciągania po wykonywanym treningu też jest niezwykle ważne. Krótka sesja jogi lub innego zestawu ćwiczeń rozciągających pozwala mięśniom na odprężenie i powrót do stanu sprzed wysiłku. Zapobiega też powstaniu bardzo bolesnych skurczy mięśni, które najczęściej wynikają z regularnie pomijanego w codziennej aktywności rozciągania.

Zalety stretchingu

Rozciąganie się przed lub po treningu chroni Twoje ciało przede wszystkim przed wieloma kontuzjami. Źle przygotowane ciało, potrafi szybko się zemścić, często w postaci naderwanego ścięgna, nadwerężenia którejś z części ciała lub trwałym zwyrodnieniem. Dlatego bardzo ważne jest, aby w czasie swojego treningu, zwłaszcza tego realizowanego na siłowni pamiętać o rozciąganiu. Ćwiczenia na sprzęcie lub z ciężarkami są często bardzo dużym obciążeniem dla organizmu.

Zastanawiałeś się, jak pozbyć się zakwasów? Jedną z metod, która ci w tym pomoże, jest właśnie rozciąganie. Jeśli męczą cię regularnie może czas na stałe wprowadzić je w swój plan treningowy. Dodatkowo pomaga w dostarczaniu substancji odżywczych do mięśni, poprawia dotlenienie organizmu, wzmacnia kondycję. Potrzebujesz chwili oddechu i pozbycia się psychicznego napięcia? Tutaj też świetnie sprawdzi się stretching, który pomoże uwolnić nadmiar zgromadzonego w czasie dnia stresu.

Rozciąganie – rodzaje

Istnieją dwie kategoria stretchingu – statyczne oraz dynamiczne. Ćwiczenia dynamiczne świetnie sprawdzą się jako rozciąganie przed głównym treningiem. Są to intensywne wymachy ramion i nóg, klasyczne pajacyki, skoki. Różni się ono od statycznego tym, że zwiększa ruchomość stawów, „budzi” mięśnie, przygotowując je do zbliżającej się pracy.

Rozciąganie statyczne mają na celu uspokojenie organizmu po wysiłku – dlatego świetnie sprawdza się jako ćwiczenia po treningowe. Mogą to być ćwiczenia wymagające równowagi jak np. przytulanie kolan do klatki piersiowej czy powolne skłony w towarzystwie regularnego oddechu. Dzięki temu wyciszysz organizm nie tylko fizycznie, ale też poczujesz odpuszczające napięcie psychiczne.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem TrenujZdrowiej.pl.