Zmiana krajobrazu warszawskiego Ursynowa: Nowy park nad obwodnicą w 2026 roku

Zmiana krajobrazu warszawskiego Ursynowa: Nowy park nad obwodnicą w 2026 roku

Rezydenci dzielnicy Ursynów w stolicy Polski, Warszawie, mogą oczekiwać nowej przestrzeni zielonej w swojej okolicy. W 2026 roku na obszarze graniczącym z obwodnicą, wzdłuż ulicy Płaskowickiej, powstanie nowy park. Umowa na prace budowlane została oficjalnie podpisana 27 listopada.

Planowany park, który zajmie około 12 hektarów, zastąpi dotychczasowy pas zieleni ciągnący się na długości około 2 kilometrów. Zaprojektowany z myślą o różnorodności biologicznej, park będzie domem dla około tysiąca drzew i ponad 100 tysięcy krzewów, pnączy, bylin i traw ozdobnych. Przestrzeń będzie również oferować nowoczesne udogodnienia dla społeczności lokalnej – promenadę ciągnącą się przez całą długość parku, nowe ścieżki spacerowe oraz drewniany taras nad ogrodem deszczowym jako część strefy rekreacyjnej.

Chociaż Warszawa jest już zazieleniona w ponad 40%, lokalni mieszkańcy domagają się jeszcze więcej zieleni w swoim mieście. W odpowiedzi na te potrzeby, władze miasta, pod przewodnictwem prezydenta Rafała Trzaskowskiego, planują budowę nowych parków, w tym także parków liniowych takich jak ten na Ursynowie. Prezydent podkreślił unikalny charakter tego projektu, porównując go do utworzenia dwukilometrowego parku w trudnym miejscu, nad tunelem obwodnicy. Dodał również podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w realizację tego projektu.