Turbiny Wiatrowe – Oszczędność Ursynowa

Turbiny Wiatrowe – Oszczędność Ursynowa

Zamontowane na dachu Ursynowskiego Urzędu Dzielnicowego turbiny wiatrowe pozwoliły dzielnicy na zaoszczędzenie pieniędzy. W trakcie roku wyprodukowały one bowiem ponad 5 kWh zielonej energii, co przekłada się na oszczędność ponad 6 tysięcy złotych. 

Ratusz na Ursynowie to pierwszy budynek użyteczności publicznej w Warszawie, na którym zostały zamontowane dwie turbiny wiatrowe.  Z informacji, które przekazał ratusz, wiadomo, że w ciągu swojej rocznej pracy od lipca 2021 roku do czerwca tego roku, wyprodukowały dokładnie 7 691,68 kWh “zielonej energii”. Inwestycja pozwoliła na zaoszczędzenie 6 172,35 zł, dzięki czemu powinna się zwrócić po około 6,5 roku. Początkowe założenia obejmowały czas zwrotu po około 9 latach. Wzrost cen energii sprzyja jednak szybszemu zwrotowi poniesionych kosztów. Turbiny wiatrowe ich montaż i transport kosztował bowiem prawie 40 tys. złotych. Ponadto jest doskonałym rozwiązaniem wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i wpływaniu na ekologiczne rozwiązania i ochronę środowiska. 

Zamontowane na dachu ratusza turbiny, które opracowali polscy inżynierzy, posiadają 1,8 metra średnicy oraz 2,6 metra wysokości.  Wykonanie ich z kompozytów lotniczych pozwala na długie użytkowanie i odporność na warunki atmosferyczne. Dwie turbiny produkują łączną moc znamionową 4 kWh. 

Dzielnica Ursynów dba o ekologiczne rozwiązania, które sprzyjają środowisku. Na dzielnicy aktualnie trwa również realizacja projektu, który pozwala na zazielenie przestrzeni – “Zieleń Zamiast Betonu” .