Bezpieczeństwo ursynowskich jeży
W trzech parkach na terenie Ursynowa powstały miejsca dedykowane jeżom. Wszystko za sprawą zakończonego już projektu z budżetu obywatelskiego “ Ursynów przyjazny Jeżom!” Kolczaści przyjaciele liczyć mogą na bezpieczne schronienie podczas zimowej hibernacji, a mieszkańcy na dawkę informacji o ich życiu.
Jeże to zwierzęta znajdujące się pod ochroną, ponieważ są niezwykle pożyteczne dla środowiska. Zastępca burmistrza Ursynowa Bartosz Dominiak mówi, że dzielnica chce uświadamiać mieszkańców, że najlepszym co można dla jeży zrobić, to pozwolenie na spokojne życie w mieście.
Jak Ursynów troszczy się o jeże?
Zwierzęta swoje schronienie na zimę znajdują zazwyczaj w stertach liści lub w gęstych krzewiastych krzewawach. W ramach projektu z budżetu obywatelskiego “Ursynów przyjazny Jeżom” posadzono krzewiaste rośliny na terenie parków w dzielnicy: Parku im. Jana Pawła II, Parku przy Bażantarni oraz Parku im. Romana Kozłowskiego. Dodatkowo przy nasadzeniach postawiono tablice informacyjno-edukacyjne na temat jeży. Jak podaje Urząd Dzielnicy Ursynów, przedstawione na nich informacje napisane zostały w języku polskim. Posiadają jednak one również elektroniczne przekierowanie do tłumaczenia w języku angielskim oraz ukraińskim.
Bezpieczeństwo jeży w poprzednich latach
Od kilku lat dzielnica dba o bezpieczeństwo kolczastych przyjaciół. Na terenie Ursynowa powstały bowiem specjalnie odgrodzone azyle dla jeży. W wygrodzonym terenie znajdują się zgrabione wcześniej liście, które są dla nich idealnym schronieniem. Ponadto od roku 2019 prowadzony jest rejestr siedlisk jeży na dzielnicy. Mieszkańcy przez aplikację, mogą zgłaszać miejsca, w których zauważono zwierzęta. W roku 2021 natomiast w ramach projektu “Chrońmy jeże” umieszczono znaki ostrzegawcze przy drogach. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa zarówno wszystkich uczestników dróg, jak również jeży.