Co cechuję historie Ursynowa?
Ursynów to dziś prężnie rozwijająca się dzielnica Warszawy, zamieszkiwana w większości przez osoby młode. Blokowiska z wielkiej płyty i pobliskie domy na dzielnicy liczą blisko 146 tysięcy mieszkańców. Co cechuję dzielnicę Ursynów?
Aktualny Ursynów
Ursynów dołączony do Warszawy został w 1951 roku, chociaż aktualnie znajdujące się na dzielnicy osiedla powstawały dopiero po roku 1977. Do roku 2002 dzielnica była gminą Ursynów-Warszawa. Czyni to bloki z wielkiej płyty dość nowoczesnymi budowlami. Młodzi ludzie, chętniej również wybierają miejsce, które określa się stale rozwijającym, na budowę nowych domów. Mówi się, że co czwarty dom, który wybudowany został w Warszawie, swoją lokalizację ma na Ursynowie.
Chociaż do roku 1994 część Warszawy-Ursynów należała do części dzielnicy Mokotów, aktualnie funkcjonuję jako samodzielna dzielnica i zajmuję 8,6% terenu stolicy, o powierzchni blisko 45 km.
Historia Ursynowa
Początkowo miejsce to nosiło nazwę Rozkosz, a aktualna nazwa dzielnicy Ursynów pochodzi od nazwiska Juliana Ursyna Niemcewicza, zamieszkującego ziemie. Po dalekich podróżach pragnął aby miejsce, na którym posiadał swoje dobra, przypominało mu o swoich wizytach w Stanach Zjednoczonych, pomysł jednak odradzali mu bliscy doradcy.
Las Kabacki, który dzisiaj jest rezerwatem przyrody im. Starzyńskiego, swoją nazwę zawdzięcza byłemu prezydentowi Warszawy, który odkupił własność na cele rekreacyjne dla mieszkańców. Zarządzający terenami prezydent dołączył również w swojej kadencji w roku 1938 do Warszawy okoliczne wsie Służew oraz Służewiec.
Pisząc o historii miejsc, warto również wspomnieć o najstarszej w Warszawie Parafii, mieszczącej się na terenie dawnego Służewa. Parafia Św. Katarzyny została założona w roku 1238, a jej działalność opierała się w wieku XVI na mieszczących się w jej murach szkole, małym szpitalu oraz ośrodków wspomagających. W roku 1065 funkcjonował na jej terenie ośrodek misyjny, przesiedlony przez Księcia Konrada Mazowieckiego. Od czasu powstania stale rozbudowywana i modyfikowana, jednak z zachowanymi elementami swojej przyszłości, istnieje do dziś. Linia kolejowa Warszawa- Radom i mieszczące się tuż obok lotnisko na dzisiejszym osiedlu Okęcie, powstało natomiast w roku 1934.