Tunel POW Ursynów. Co z otwarciem?

Tunel POW Ursynów. Co z otwarciem?

Tunel pod Ursynowem jest brakującym fragmentem południowej obwodnicy Warszawy i częścią drogi ekspresowej S2. Otwarcie odcinka miało nastąpić do końca jesieni, jednak przedłuża się z powodów formalnych. Co z otwarciem tunelu?

Tunel pod Ursynowem

Południowa obwodnica Warszawy, która łączy węzły autostrady A2, nadal czeka na pełne otwarcie. Brakującym elementem stał się bowiem tunel POW przebiegający pod Ursynowem. Długość tunelu wynosi 2,3 km i jest istotną częścią całości drogi, która ma zmniejszyć występowanie zakorkowanych ulic Warszawy. Miejsce przed oddaniem dokumentacji nie przeszło odbioru systemu wentylacji, które sprawdzane były przez strażaków w październiku. Prace przedłużające się przed usterkę jednego z wentylatorów, który został odesłany do producenta, zakończyły się po trzeciej kontroli poprawności działania bezpieczeństwa na początku grudnia. Zmotoryzowani mają aktualnie do dyspozycji, otwarty od niespełna roku odcinek trasy mierzący 15 km. Obejmuje on Warszawę, Wilanów, Lubelską oraz most na Wiśle.

Kiedy otwarcie?

Wszyscy liczą, że uzyskanie pozwolenia na otwarcie tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy, będzie możliwe jeszcze w roku 2021. Początkowo określaną datą końcową był koniec września, jednak z powodów usterki, która zatrzymała prace, termin uległ przedłużeniu. Zakończone 3 grudnia kontrole strażaków, miały być ostatnim istotnym punktem w sprawie.  Dokumentacja sprawdzona przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego wymaga jednak wniesienia przez inwestora braków formalnych. Rzeczniczka Warszawskiego oddziałku GDDKiA zapewnia, że wszyscy prężnie pracują nad tym, aby jak najszybciej uzyskać pozwolenie na otwarcie. Kolejnym krokiem jest uzyskanie zgody wojewody mazowieckiego. Planowane zakończenie związane z dopięciem formalnych spraw z odcinkiem, powinno zakończyć się do 22 grudnia, jeżeli nie nastąpią żadne komplikacje uniemożliwiające otwarcie tunelu.