Co warto zobaczyć na Ursynowie?

Co warto zobaczyć na Ursynowie?

Ursynów, chociaż kojarzony przede wszystkim z blokowiskami, posiada wiele miejsc wartych uwagi. Dzielnica Warszawy może się pochwalić na swoim terenie miejscami, które z pewnością trzeba odwiedzić. Co warto zobaczyć na Ursynowie?

Kopa Cwila

Kopa Cwila usypana została z pozostałości budowy osiedli w dzielnicy Ursynów i jest sztucznym wzniesieniem z lat 70. Mieści się na terenie parku im. Romana Wyszyńskiego i ma ponad 108 metrów wysokości, będąc przy tym atrakcją dla mieszkających i odwiedzający pobliskie ulice. W ciepłe miesiące przechodzi przez usypisko trasa biegów przełajowych, a zimą staje się atrakcją pokrytą śniegiem i miejscem z którego można zjeżdżać na sankach.

Wzgórze trzech szczytów

Kolejna sztucznie usypana górka z pozostałości ziemi oraz gruzu, który pozostał z budowy Ursynowskich bloków. Usypana w podobnym czasie do poprzednio omawianego, sztucznego wzniesienia w latach 70. Nazywana również górką Kazurka, posiada wysokość około 134 metrów. Znajduję się w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Aleja Kasztanowa

Aleja w dzielnicy Ursynowa, która swoją nazwę zawdzięcza historii tego miejsca. W 1815 roku Car Aleksander I postanowił z powodów obronnych, obsadzić kasztanowcami drogę, którą się na co dzień przemieszczał. Aleja, która znajduję się na Warszawskich Kabatach zyskała w ten sposób swoją nazwę, chociaż po latach na jej terenie zostały zasadzone również inne gatunki drzew.

Rzeźby pomiędzy blokami

Związek Polskich Artystów Plastyków w 1977 roku zorganizował na ulicach Ursynowa Północnego plener rzeźbiarski, którego efekty można spotkać pomiędzy dzisiejszymi blokami. W roku 2018 podczas głosowania do budżetu obywatelskiego wygrał projekt, dzięki któremu rzeźby zostały odnowione i odświeżone.

Kościół św. Tomasz Apostoła

Znajdujący się na ulicy Derenowej Kościół, początkowo pełnił funkcję kaplicy. Dobudowanie pozostałości składających się na dzisiejsze mury kościoła, nastąpiło w roku 2001. W kościele znajduję się fragment relikwii św. Tomasza Apostoła, za których sprawą, miejsce chętnie odwiedzają osoby wierzące.

Arena Ursynów

Miejsce szczególnie odwiedzane przez sportowców to z pewnością Arena Ursynów. Mieszcząca się na ulicy rtm. Witolda Pileckiego hala sportowa z areną mieszczącą do 2000 widzów, swoją popularność, zawdzięcza przede wszystkim organizacji dużych wydarzeń sportowych.

Las Kabacki

Las Kabacki jest rezerwatem przyrody, rozciągającym się do blisko 5 km długości. Określa się go największym terenem zalesionym oraz rezerwatem na terenie Warszawy. W posiadaniu stolicy jest od 1938 roku, w którym został zakupiony przez włodarza Stefana Starzyńskiego w celach rekreacyjnych. Las Kabacki cieszy się z pewnością dużą popularnością wśród zwiedzających, a na terenie ścieżek spacerowych spotkać można rozmieszczone tablice opowiadające historie miejsca.

Pozostałości Wsi Wolica

W miejscu, w którym aktualnie znajduję się dzielnica Warszawy, jaką jest Ursynów przeważały dawniej pola uprawne oraz małe wsie. Pozostałości najlepiej zachowanej Wsi Wolnica obejrzeć można przy coraz bardziej zabudowanych ulicach (ulica Kokosowa, Nowoursynowska) na terenie Ursynowa. Stare, drewniane chaty są szczególnie atrakcją dla turystów, którzy odwiedzają nowoczesne osiedla.