Nowa biblioteka w miejscu ursynowskiego przedszkola

Nowa biblioteka w miejscu ursynowskiego przedszkola

Placówka przedszkolna, zlokalizowana na Kabatach przy ulicy Polnej Róży zostanie zlikwidowana. W miejscu powstanie, druga już w tej części dzielnicy biblioteka. Wpływ na decyzję miało zapewnienie liczby miejsc dla dzieci w innych filiach, znajdujących się na Ursynowie. 

Przedszkole nr 201 “Misia Ursynka”, mieszczące się przy ulicy Polnej Róży 1, kończy swoją działalność w sierpniu. Filię otwarto podczas wyżu demograficznego, jednak aktualnie uczęszcza do niej tylko jeden, 22-osobowy oddział. Dzieci w tym roku kończą wychowanie przedszkolne, dlatego też nowy nabór nie został ogłoszony. Zakończenie działalności przedszkola przebiegło w sposób prawidłowy, bez zbędnych konfliktów, a dzięki zaplanowaniu zamknięcia filii, dzieci nie będą musiały odczuwać dyskomfortu, związanego ze zmianą lokalizacji.

Przedszkola publiczne z wolnymi miejscami

Wszystko wskazuję na to, że Ursynów ma za sobą lata, w których brakowało miejsc w przedszkolach. Mniejsza liczba narodzin, a także dopłaty do przedszkoli niepublicznych spowodowały, że trudności przynosi zapełnienie miejsc w placówkach publicznych. Trwająca rekrutacja na rok 2022/2023 wykazała, że w ursynowskich placówkach pozostało ponad 200 wolnych miejsc. Luka pozostanie częściowo uzupełniona dziećmi, które nie zakwalifikowały się do żadnej z placówek. Pozostaje jednak duży zapas wolnych miejsc, który w kolejnych latach będzie się powiększał. Zamknięta filia przedszkola nr 201 “Misia Ursynka” nie wywoła braku miejsc w placówkach, a budynek pełnił będzie inną działalność publiczną w dzielnicy. 

Biblioteka w miejscu przedszkola

Zakończenie działalność przedszkola w sierpniu, spowoduje zwrócenie ponad 200-metrowego lokalu do zasobów miasta. Budynek mieszczący się przy ulicy Polnej Róży, nadal będzie pełnił funkcję publiczną. Zaplanowano w nim bowiem, utworzenie oddziału Ursynoteki. Publiczna biblioteka działa od roku 2001, a powiększona w ostatnim czasie filia, cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców. Jak zapowiada burmistrz Ursynowa Robert Kempa, planowany budżet w sierpniu ma uwzględnić środki na remont i dostosowanie lokalu.