Pierwszy park kieszonkowy na Ursynowie gotowy

Pierwszy park kieszonkowy na Ursynowie gotowy

Nowy i zarazem pierwszy na Ursynowie park kieszonkowy powstał w zaledwie kilka miesięcy. Wszystko za sprawą realizacji projektu z budżetu obywatelskiego, który dotyczył zagospodarowania wcześniej pokrytego trawnikiem terenu. Odpoczynek w alejkach otoczonych zielenią będzie możliwy aktualnie przy al. KEN obok Multikina. Planowana jest do końca roku realizacja kolejnych podobnych miejsc w Warszawie. 

Ogólnomiejski projekt zgłoszony przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego to pomysł, który zakładał przekształcenie terenu przy chodniku obok Multikina na park kieszonkowy. Realizacja pozwoliła na wyznaczenie trzech placyków, które połączone są falującą alejką główną. W miejscu nie zabraknie z pewnością zieleni, posadzono bowiem łącznie około 10 tys. roślin. Teren otoczony będzie różnego rodzaju bylinami, krzewami, roślinami cebulowymi oraz drzewami. Zachowano również niemal cały żywopłot, który znajdował się wcześniej w miejscu. 

Osoby odwiedzające pierwszy park kieszonkowy na Ursynowie, odpocząć będą mogli na umieszczonych na jego terenie ławkach. Nie zabrakło także koszy na śmieci oraz stojaków przeznaczonych na rowery. Całość realizacji przystosowana została tak, aby korzystać z miejsca, mogły również osoby z niepełnosprawnościami. 

Park kieszonkowy na Ursynowie to nie pierwszy tego typu pomysł w Warszawie. Jak podaje bowiem serwis Wawa.pl, stolica w sposób priorytetowy dba o to, aby w mieście nie zabrakło zieleni. W ramach budżetu obywatelskiego to również mieszkańcy decydują o przeznaczeniu środków na dalsze zmiany i z pewnością pomysły zazieleniania miejsc cieszą się dużą popularnością. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy udostępnił do użytku już trzy mini parki w Warszawie, które stworzono za sprawą mieszkańców. Pierwsze dwa powstały na Bemowie i  Mokotowie. Trzeci z nich właśnie zakończono na Ursynowie. Do końca 2022 roku oddanych do użytku ma być natomiast kolejnych pięć parków kieszonkowych.