Najpopularniejsze miejsca na Ursynowie

Najpopularniejsze miejsca na Ursynowie

Dzielnica Warszawy swoją nazwę zawdzięcza Janowi Ursynowi Niemcewiczowi, posiadającemu w 1822 roku na terenie dzisiejszego Ursynowa swoje dobra. Przyłączone do Warszawy tereny obejmowały pobliskie wsie, a budowa bloków z wielkiej płyty rozpoczęła się w latach 70. Ursynów jest młodym, dynamicznie rozwijającym się miejscem, które jako samodzielna dzielnica Warszawy funkcjonuję od 2004 roku. Posiada na swoich terenach popularne miejsca, związane z historią, kinem oraz liczne atrakcje. Nazywany dzielnicą sypialnianą z powodu znajdujących się blokowisk, posiada również tereny zielone, które pozwalają odpocząć i aktywnie spędzić czas. Jakie są najpopularniejsze miejsca na Ursynowie? Gdzie wybrać się na spacer oraz jak efektywnie spędzić czas z dziećmi? 

Jakie są najpopularniejsze miejsca w Ursynowie? 

Ursynów z pewnością znany jest fanom Polskiego kina przede wszystkim z produkcji, takich jak “Dzień Świra” oraz kultowego serialu “Alternatywy 4”. Serial nakręcono na początku powstawania osiedla, przedstawiając pierwsze powstałe bloki. Upamiętniając sławę miejsca, na blokach w tzw. dzielnicy sypialnianej, powstały liczne murale upamiętniające. Przechodząc ulicami, można również zauważyć wiele istniejących punktów wspólnych z produkcjami, które cieszą się popularnością na Ursynowie. Nawiązujące do polskiego kina murale, nie są jedynymi, które zdobią słynne Ursynowskie budowle. Popularnością cieszą się również miejsca, takie jak jeden z najstarszych domów na Ursynowie “Dom Dżokeja” oraz związany z dawnym właścicielem Tor Wyścigów Konnych na Służewcu. 

Gdzie na spacer na Ursynowie? 

Ursynów to nie tylko wielkie blokowiska i prężnie rozwijająca się dzielnica. Posiada na swoim terenie wiele parków oraz terenów zielonych, które cieszą się popularnością pośród mieszkańców oraz odwiedzających. Sztucznie usypane wzniesienia, takie jak Kopa Cwila i Góra Trzech Szczytów, zagospodarowano w sposób umożliwiający codzienny spacer, odpoczynek oraz aktywne spędzanie czasu. Warto również się wybrać do znanego i często odwiedzanego rezerwatu, jakim jest Las Kabacki, który uznawany jest przede wszystkim na najbardziej zalesiony teren stolicy. Wybierając się na spacer, warto ponadto przejść się Aleją Kasztanową na Ursynowskich Kabatach oraz odwiedzić znane mieszkańcom zielonego Ursynowa Jezioro Zgorzałe.

Aktywne spędzanie czasu na Ursynowie? 

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu, również znajdą dla siebie miejsce w dzielnicy Ursynów. Znajduje się tutaj bowiem kilka miejsc, które pozwalają na korzystanie z akwenów wodnych, w tym popularne Aqua Spa Kabaty. Centrum Sportu i Rekreacji, również pozwala na korzystanie z pływalni, udostępniając także hale i boiska oraz możliwość zagrania w tenisa stołowego. Przy kopie cwila powstały miejsca, w których można aktywnie spędzić czas na Skateparku oraz przygotowane tory rowerowe. Planując dłuższą wycieczkę rowerową, można skorzystać z tras rowerowych, które zostały podzielone względem poziomu trudności. 

Ursynów na weekend

Wybierając się na weekend do Ursynowa, warto odwiedzić opowiadające o historii miejsca Muzeum Ursynowa, zlokalizowane na ulicy barwnej 8 w tzw. Domu Dżokeja. Muzeum wzbogacono o zbiory opowiadające o historii Ursynowa w tym ekspozycje. Ekspozycję obejmują m.in.  “Gabinet Juliana Niemcewicza” oraz przedstawiający rekonstrukcję dawnych wnętrz dzielnicy “Pokój Alternatywy 4”. Muzeum swoją działalność opiera również na wystawach tematyczne oraz spotkaniach z twórcami. Kolejnym miejscem, wartym odwiedzenia jest z pewnością Ogród Botaniczny w Powsinie, który zajmuje powierzchnię 40 ha. W ogrodzie można zobaczyć imponujące rośliny z różnych kontynentów i uczestniczyć w organizowanych wydarzeniach. Na terenie ogrodu, działa również Centrum Edukacji Ekologicznej, prowadząc zajęcia z zakresu ekologii i biologii. 

Najpopularniejsze miejsca na Ursynowie, które warto odwiedzić z dziećmi 

Ursynów chętnie zamieszkują osoby młode, nie brakuję więc tutaj miejsc pozwalających na spędzenie czasu razem z dziećmi. Warto odwiedzić popularny Ogród Świateł Piotruś Pan, dostępny od listopada do końca lutego po zmroku. Przedstawione ozdoby świetlne, przeniosą odwiedzających w krainę wyobraźni, otoczoną historią Piotrusia Pana. Bajkowy ogród wyposażony jest w liczne atrakcje świetle oraz multimedialne. Dodatkowo w wybrane dni, można uczestniczyć w pokazach laserowych.

Dla fanów dinozaurów oraz prehistorycznych zwierząt doskonałą lokalizacją będzie Plac Zabaw Olkówek, nazywany również Jurajskim Placem Zabaw. Atrakcyjnie wyposażone miejsce, stworzone na potrzeby dzieci z przedstawiającymi drewnianymi dinozaurami, jajami oraz stanowiskiem archeologicznym. Odwiedzając Park przy Bażantarni, również możemy liczyć na dobrze wyposażony plac zabaw dla najmłodszych, a dla nieco starszych mieszczą się atrakcję, takie jak park linowy, skatepark oraz szachownica w powiększonej wersji.

Popularnym miejscem na Ursynowie dla najmłodszych jest również basen, mieszczący się w Parku Kultury w Powiśle. Zlokalizowany przy lesie Kabackim oraz Ogrodzie Botanicznym PAN dostosowano do dzieci w każdym wieku. Ponadto skorzystać w parku można z dostępnych atrakcji, takich jak kort tenisowy, plac zabaw i boiska.